انتخاب بهترین سنگ برای نما

انتخاب بهترین سنگ برای نما

نمای هر ساختمان لباس آن ساختمان است پس باید در انتخاب مصالح و متریال برای نما دقت لازم را انجام دهیم و اطلاعات کافی را داشته باشیم.یکی از مواردی که معماران و کافرمایان در ساختمان به آن اهمیت بیشتری میدهند نمای ساختمان است که اگر در انتخاب مصالح نما توجه کافی نداشته باشند آن ساختمان از دیدگاه مشتری و به طور کلی از دیدگاه عموم میافتد پس لازم است در این زمینه اطلاعاتی داشته باشیم.یکی از موارد حائز اهمیت شرایط جغرافیایی و آب و هوایی منطقه میباشد.سرما و گرما و برف و باران های اسیدی و آلودگی هوا و نور خورشید و جذب آب عواملی هستند که بر مصالح ساختمانی کار شده در نما تاثیرگذار هستند.سنگ نما و به طور کلی متریال نما باید در برابر عوامل ذکر شده استحکام و مقاومت کافی را داشته باشند.

بررسی انواع سنگ ها برای نما

سنگ های گرانیت جزو سنگ های خوبی برای نما می باشد که در سال های پیش کاربرد بسیاری در نما ساختمان داشتند از مزایای سنگ گرانیت استحکام بالا  و جذب آب ناچیز این سنگ را میتوان اشاره نمود.

نکته حائز اهمیت در سنگهای گرانیت برای نما ساختمان استفاده از اسکوپ میباشد در غیر اینصورت امکان سقوط سنگ از نما بر سر عابرین وجود خواهد داشت.

سنگهای چینی و کریستال که امروزه بورس بازار هستند مانند چینی و کریستال ازنا و الیگودرز گزینه خوبی برای نما ساختمان میباشند که در نماهای ساختمان قدیمی به کار برده شده و از مزایای این دسته سنگ میتوان به مقاومت بالا و جذب آب ناچیز این سنگ اشاره نمود اما چون اکثر سنگ های چینی و کریستال سفید هستند کمتر معماران در نمای ساختمان استفاده میکنند.

سنگهای مرمریت جزو سنگهای آهکی بوده که کارکردن آن در نما ساختمان جایز نیست اللخصوص سنگ های مرمریت تیره مانند لاشتر و نجف آباد به دلیل رنگ تیره ای که دارند نور خورشید را جذب کرده و بعد از مدتی دچار بورشدگی و شوره زدن و ترک خوردگی و مشکلاتی از این قبیل میشوند.

سنگهای لایم استون و ترامیت با توجه به رنگ روشنی که دارند و اغلب سفید هستند انتخاب خوبی برای سنگ نما نیستند زیرا جذب آب این سنگها زیاد بوده و آب ملات و آب باران را به خود جذب میکنند و بعد از مدتی دچار تغییر رنگ میشوند و ظاهر ساختمان را دچار آسیب میکنند.

سنگهای مرمر به دلیل قیمت بالایی که دارند از نظر اقتصادی برای نما ساختمان مقرون به صرفه نمیباشد و بعضا در مقابل نورخورشید دچار تغییر رنگ میشوند مانند مرمر پرتقالی اما برای فضای داخلی ساختمان مناسب هستند.

بهترین گزینه برای سنگ نما استفاده از سنگ تراورتن میباشد.

چرا سنگ تراورتن برای نما مناسب است؟

سنگ تراورتن جز سنگهای رسوبی بوده که در چشمه های آبگرم طی سالهای زیاد تشکیل شده است.

سنگ تراورتن با توجه به داشتن خلل و فرج(سوراخ های ریز) که دارد به خوبی با ملات پشت سنگ گیرش پیدا میکند و حتی احتیاجی به اسکوپ کردن برای جلوگیری از سقوط سنگ از نما را ندارد.

سطح روی سنگ تراورتن به گونه است که عوامل جوی مانند برف و باران و سرما و گرما تاثیری بر روی آن ندارد و مشکلاتی مانند تغییر رنگ و ترک خوردگی و سقوط سنگ از نما را نخواهد داشت.

یکی از نماهای معروف نمای رومی میباشد که در اکثر مناطق کشور انجام میشود و ابزار و برشکاری زیادی بر روی سنگ انجام میشود که سنگ تراورتن گزینه خوبی برای نمای رومی میباشد.طیف رنگی سنگ تراورتن گسترده بوده و دارای رنگ سفید و کرم و سیلور و بژ و عسلی و شکلاتی و خرمایی بوده که با توجه به طرح معماران و سلیقه کافرمایان در ساختمان بکار میروند.